Az előnyugdíjjal, a korkedvezményes nyugdíjjal kapcsolatban sokan tesznek fel kérdéseket. A válaszokat Winkler Róbert nyugdíjszakértő társadalombiztosítási szakember adta meg.
Előnyugdíj
Társas vállalkozó ügyvezető ügyfelemnek rosszul megy az üzlet, még nem jogosult az öregségi nyugdíjra. Valahol azt hallotta, hogy elmehet előre hozott nyugdíjba, amelyet megelőz egy nyugdíj előtti segély. Tájékozatlan vagyok ezekben az ügyekben, ezért kérdéseim a következők. – Ha társas vállalkozó, nem ügyvezető, elmehet-e „nyugdíj előtti segélyre”? – Milyen módon kérheti az előre hozott nyugdíjat, milyen teendői vannak?
Az előnyugdíj jogintézményét a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény vezette be. Előnyugdíjat 1991 és 1997 között lehetett megállapítani azon munkanélküli személy részére, akinek az öregségi nyugdíjkor határa betöltéséig legfeljebb három éve hiányzott és legalább 180 napja munkanélküli járadékban részesült, valamint az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel – legalább 20 év – rendelkezett.
Előnyugdíjat legfeljebb 1997. december 31-ig lehetett megállapítani, ezen időpontot követően az előnyugdíj helyett került bevezetésre a nyugdíj előtti munkanélküli segély jogintézménye, melynek elnevezése időközben nyugdíj előtti álláskeresési segélyre változott.
Előrehozott, illetve korengedményes öregségi nyugdíj megállapítására legkésőbb 2011. december 31-ig volt jogszabályi lehetőség, a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer 2012. január 1-jétől történt módosítását követően öregségi nyugdíj megállapítására legkorábban az adott személy nyugdíjkorhatárának betöltésétől, illetve nők esetében az ún. „nők 40” kedvezményes nyugdíjának igénybevételével nyílik lehetőség.
2012. január 1-jétől az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően ún. korhatár előtti ellátás megállapítását kérhetik azok a személyek, akik 2014. december 31-ig legalább 10 év korkedvezményes munkakörben dolgoztak és ezen munkavégzésük alapján nyugdíj korhatárukhoz képest 2 év korkedvezményt szereztek.
Összegezve tehát, amennyiben Ön nem dolgozott korkedvezményes munkakörben, úgy abban az esetben öregségi nyugdíjra legkorábban az Önre irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltésétől lehet majd jogosult.
Amennyiben Ön társas vállalkozóként nem minősül biztosítottnak, úgy abban az esetben az állami foglalkoztatási szerv álláskeresőként nyilvántartásba veheti és keresőtevékenység hiányában, az egyéb jogosultsági feltételek fennállása esetén, nyugdíj előtti álláskeresési segélyre való jogosultságát megállapíthatja.
A korkedvezményes nyugdíj rendszerét nagyon sokan igazságtalannak tartották, hiszen ezáltal gyakran rengeteg olyan katona vagy rendőr mondhatni fiatalon, ereje teljében vonulhatott nyugdíjba meghatározott feltételek mellett. Ezt a kormány később eltörölte és szigorította, így ma már szinte csak a bányászok azok, akik idő előtti nyugdíjra jogosultak.
2015. január 1-jétől a korkedvezményre jogosult munkakörben dolgozók minden háromévnyi munka után egyévnyi korkedvezményre jogosultak, tehát ennyivel előbb vehetik igénybe ezt az ellátást abban az esetben, ha az illető nem szerezte meg korábban a tíz év korkedvezményre feljogosító időt. Ezt a kedvezményt a bányászok esetén csak azok vehetik igénybe, akiknek a munkaviszonya bányászati szerkezetátalakítás, korszerűsítés vagy éppen bezárás miatt szűnt meg.
A korkedvezményes állásokban egyébiránt a 2011-ben elfogadott jogszabályok értelmében azok élhetnek az idő előtti nyugdíj intézményével, akik 2014 végéig megszerzik ezt a jogosultságot. Férfiak esetében ehhez legalább 10 évet, nőknek pedig legalább 8 évet kell ezért korkedvezményre jogosító munkakört betölteniük. A férfiak ilyen munkakörben így minden ötödik, a nők pedig minden negyedik ledolgozott év után egy-egy évnyi korkedvezményt kapnak, tehát 10 év ledolgozott év után 2 évvel előbb mehetnek el nyugdíjba az átlaghoz képest. A korkedvezményes nyugdíjra általában azok az emberek szerezhetnek jogosultságot, akik a szervezet fokozott igénybevételével, valamint az egészségre kiemelten ártalmas munkát végeznek.
A közhiedelemben az él, hogy a munkavállalónak minden esetben a munkáltatónál kell kérvényeznie a nyugdíjazását, ami csak részben igaz megállapítás még korkedvezményes nyugdíj esetén is, hiszen az erre vonatkozó igényt a dolgozónak magának kell benyújtania egy írásos kérelmet. Ehhez az Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatósághoz kell eljuttatni egy rendszeresített nyomtatványt, amivel előterjeszthetjük kérelmünket, csatolva hozzá a birtokunkban lévő, a ledolgozott időt bizonyító igazolásokat. A nyugellátás iráni igény benyújtása mindenkinek illeték- és költségmentes!
A korkedvezményes nyugdíj igénylésének menete és feltételei javarészt megegyeznek az öregségi nyugdíj esetében szükséges teendőkkel, ezáltal amennyiben szeretnénk igényelni, akkor szükséges hozzá a munkáltatói igazolás, a munkakönyvi bejegyzés, a katonai szolgálatot bizonyító katonakönyv, MN-igazolás, szakmunkástanulói jogviszony a bizonyítvánnyal, felsőfokú oktatási intézményen folytatott tanulmányokat igazoló leckekönyv a diplomával, egyéni vállalkozónál az a törzsszám, ami után a társadalombiztosítási járulék került fizetésre. A nyugdíj elbírálásához csatolni szükséges ezen felül még a munkáltató azon igazolását is, amelyben munkaadónk rögzíti, hogy az utolsó jogviszony mikortól és pontosan meddig állt fenn. Ezen felül a munkáltató kiállít még a folyamathoz egy lezárt NYENYI lapot, valamint egy társadalombiztosítási igazolványt is.
Ha korengedményes nyugdíjról van szó, azt minden esetben csak a foglalkoztató, valamint a foglalkoztatott közös aláírásával ellátott megállapodási nyomtatvánnyal csatolva lehet benyújtani. A megállapodásnak fontos tartalmaznia az időpontot, amitől a foglalkoztató a nyugdíj megfizetését annak minden költségével együtt vállalja. Amennyiben a nyugellátás megállapításra került, arról sem lemondani, vagy azt átruházni nem lehet. A nyugellátásra bejelentett igényt azonban írásbeli nyilatkozattal az érintett bármikor visszavonhatja abban az esetben, ha még nem vett fel nyugellátást, vagy azt határidőre visszafizeti.